Bir Çocuk Beyni Anne Tarafından GeliştirilebilirBir Çocuk Beyni Anne Tarafından Geliştirilebilir

  • 5 yıl önce
  • Anne & Bebek
  • 0 Yorum
  • afrodizyak

Beyin denilen organ, kafatası adı verilen bir kemik yapısı içine konumlanmış olsa da aslında beyin, adeta ucu bucağı olmayan büyük bir kütüphaneyi andırmaktadır. Bir insanın beynini ne oranda kullanabileceği bir taraftan da insana bağlı olan bir durumdur. Küçük yaşlarda öğrenilmesi gereken bu durum bir bireye daha çocuk yaşlarda anne tarafından kolay bir şekilde aşılana bilmektedir. Dolayısıyla da bir anne olarak beş farklı aşamada çocuğunuzun beynini geliştirmesini sağlamanız mümkündür.

1. Kendisini Sevmesini ve Kendisine Saygılı Olmalısını Sağlamalısınız:
Çocuğunuzun her şeyden önce kendisini seve ve aynı zamanda da kendisine öz saygısı olan bir birey olması son derece önemlidir. Çünkü bu özellikteki bireyler; inandıkları her şeyi başarmak konusunda azim gösterecekleri için beyin gelişimleri de hızlı bir oranda ilerleyecektir.

2. Çocuğunuz Okuduklarınızı Hayal Etmeli:
Okumak beyin için devasa etki gösteren bir beyin etkinliğidir. Buna rağmen çocuğunuzun okuduklarını anlaması ile birlikte kendi beyninde hayal gücünü kullanarak olayları canlandırması beyninin sınırlarını aşmasına yardımcı olacaktır.

3. Kendisini İfade etmesine İzin Verin:
Öz güveni olan, kendisini rahat ve özgürce ifade eden çocukların beyin kapasiteleri daha kolay bir şekilde şekillenmektedir. Günlük olarak sohbet havası içerisinde çocuğunuza gün içinde neler yaşadığını, neler yaptığını sormanız ve onun kendisini, duygularını ve izlenimlerini anlatmasına izin vermeniz çocuğunuzun beyin gelişimi açısından oldukça büyük bir adım olacaktır.

4. Çocuğunuz Anlattıklarını Resmedebilmeli:
Zaman zaman çocuğunuz ile konuştuğunuz herhangi bir konuda dile getirdiği düşüncelerini ve yaşadığı olayları resme dökmesini sağlayabilirsiniz. Görsel bir faaliyet olan resim sayesinde çocuğunuz fark etmese de aslında bir anda beyninin bir çok noktasına uyarı yaparak beyninin daha fazla çalışmasını sağlayacaktır.

5. Kendisinin Ses ve Görüntü Kaydı Ona Gelişmek İçin Yol Gösterecek:
Bir kişinin kendisindeki eksiklikleri ya da yanlışları görmesi için en tarafsız yöntem kendisini bir köşeden izleye bilmesidir. Aralıklarla çocuğunuzun ses kaydını ve görüntülerini kayıt altına alarak ona izletmek ve yorumsuz bir şekilde kalmanız bir zaman sonra çocuğunuzun kendisini sorgulamasına ve kendisini geliştirmek için bir takım yollar aramasına ortam hazırlayacaktır.

  • Paylaş :

Yorumlar (0)

Yorum YazA-Bülten 'e Hemen Katılın

BİZİ TAKİP EDİN