Regl Döneminde Tampon mu Yoksa Ped mi Hijyenik?Regl Döneminde Tampon mu Yoksa Ped mi Hijyenik?

  • 5 yıl önce
  • Regl & Hijyen
  • 0 Yorum
  • afrodizyak

Regl, dönemi ergenliğe giren her bayanın ayda bir geçirdiği özel dönemlerdir. Çoğu zaman sancılı ve sıkıntılı bir dönem olarak geçen regl döneminde uygulanan yöntemler ne kadar doğru olur ise bu süreç o kadar sağlıklı ve rahat atlatılmaktadır.
Her ay başınıza gelen regl dönemi, sancı, mide bulantısı ve benzeri gibi şikayetler ile her ne kadar çekilmez ve zor bir dönem olsa da bu dönem aynı zamanda hijyene son derece önem vermeniz gereken bir dönem olmaktadır. Şayet regl olarak bildiğimiz özel günlerinizde hijyeninize dikkat etmezseniz vajina ve rahim ağzı hastalıklarının vücudunuzda baş göstermesi muhtemel bir olasılık olacaktır.
Regl Döneminde Ped ve Tampon Kullanımı
Kadınların bir çoğu özel günlerinde kolay kullanımı, hijyen açısından rahatlığı gibi nedenler ile birlikte ince, günlük ve gece gibi çeşitliliğinin fazla olması gibi nedenler ile ped kullanmayı tercih etmektedirler. Her kadının özel günlerinde kanama oranı farklılık göstermektedir ancak normal kanama düzeyi olan kadınların ortalama olarak 2-3 kez ped değiştirmeleri gerekmektedir.
Özel günlerde bazı kadınların tercihi ise tampon kullanımı olmaktadır. Tampon, vajinaya konulan ve rahim ağzında duran üründür. Bu nedenle tampon, bekar bayanların kullanamayacağı bir ürün olmaktadır çünkü tampon, kızlık zarına zarar verecek bir konuma yerleştirildiğinden dolayı bekarların kullanımına uygun olmamakla birlikte kullanan kişilere de hareket anlamında rahatlık da sağlamaktadır.
Hangisi Daha Hijyenik?
Kolay kullanım, çeşitlilik ve aynı zamanda da her yaşta kadının kullanabileceği ped, özel günlerinizde daha hijyen bir ortam sağlamaktadır. Bu dönemde sık sık ped değişimi mikrop oluşumunun engellenmesi için son derece büyük önem taşımaktadır.
Kullanan kişiler için tampon, son derece geniş hareket alanı sağlayan bir ürün olsa da uzmanlar tarafından yeterli hijyene sahip olmadığı ifade edilmektedir. Rahim ağzına ve vajina kısmına yerleştirilen tampon, direk rahime temas ettiği için daha sık değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca ille de tampon kullanmak istiyorsanız mutlaka kullanacağınız tamponun kimyasal ve parfüm gibi maddelerin içermediğinden emin olmalısınız.

  • Paylaş :

Yorumlar (0)

Yorum YazA-Bülten 'e Hemen Katılın

BİZİ TAKİP EDİN